Zastřihování křídel - ano nebo ne?

Mnozí majitelé papoušků zvažují, že svým opeřeným miláčkům
zastřihnou křídla. Chtějí tím docílit většího bezpečí, protože se bojí, aby jim
papoušek neulétl. Neuvědomí si však, že kromě psychické újmy (let je pro papouška
přirozený, umožňuje mu uniknout před nebezpečím) mu ubližují také fyzicky. Jak?
SVALY
Znemožnění papouškovi létat se děje dvojím způsobem: buď mu majitel znemožní létání úplně, nebo ho v letu omezí. Ani jedna varianta však není ideální, pokud se tak neděje z jiných důvodů, než je výše zmíněný*. Svaly, které papouškovi umožňují létaní, představují 25-35% tělesné váhy ptáka. Co se stane, pokud papoušek přestane tyto svaly používat? Zakrní. Na obrázku můžete vidět rozdíl v aktivitě svalů mezi ptákem, který byl odchycen a jemuž tedy byl do té doby umožněn plný let, a stejným ptákem, kterému bylo 40 dní znemožněno létání. Ten rozdíl je šokující:
Je potřeba si uvědomit, že čím déle je papouškovi znemožněno létat, tím větší škody to napáchá na jeho tělesné kondici. Pokud je znemožněno létat už mláděti, je možné, že se nikdy (ani poté, co mu dorostou křídla) nenaučí pořádně létat.
* pozn.: Chovatelé někdy omezují ve voliérách samce kakaduů v letu v období toku, kdy chtějí uchránit samici před agresí samce a dát jí "náskok", pokud má samec tendenci samici nahánět a ubližovat jí.
KOSTI
Dostatek pohybu nemá vliv pouze na svalovou hmotu. Je dokázáno, že pohyb je důležitý také pro zdraví kostí. Papoušek potřebuje létat, šplhat a chodit, aby měl silné a zdravé kosti. Navíc: pokud papouškovi neumožníte let, oslabíte mu nejen svaly, ale způsobíte, že ten těžký náklad křídel, který nosí na zádech, bude pouze břemenem. A představte si, že celý život nosíte na zádech těžkou krosnu... začnete chodit ohnutí, bude se vám ničit páteř atd. Papoušek dostal křídla k lety, měl by je tudíž využívat.
SRDCE
Let je důležitý také pro zdraví papouškova srdce. Studie ukázaly, že 36% ptáků chovaných v zajetí trpí různými onemocněními srdce (léze na srdci a hlavních cévách). Dřívější studie pak ukázala, že u zhruba 6% úmrtí bylo příčinou srdeční selhání. 90% papoušků v zoologických zahradách trpí na různé projevy "zatučnění" srdce. Mnohem menší výskyt těchto problémů je u malých druhů papoušků a ptáků, kteří mají větší možnost fyzické aktivity a proletu. Kornatění tepen se objevuje nejčastěji u velkých papoušků, mezi které patří i kakaduové. Jejich velikost jim v zajetí neumožňuje tolik pohybu, kolik by ho potřebovali pro svoje zdraví. A co způsobuje tyto problémy? Obezita, nedostatek pohybu a špatná výživa.
PSYCHICKÁ POHODA
Jak už bylo řečeno, létání je pro papouška přirozené. Je to schopnost, pro kterou má vyvinutou stavbu těla. My lidé máme dlouhé nohy, protože nám umožňují pohyb. Papoušci mají velká křídla, protože ty jsou pro ně hlavním zdrojem pohybu. Kromě toho se papouškovi při fyzické aktivitě, kterou je i plnohodnotné létání, uvolňují do těla látky, které podporují imunitní systém. Máte snad argument, že se papoušek při pouhém máchání křídly dostatečně procvičí, protože je brzy zadýchaný? Nenechte se zmýlit. Je to jako s lidmi, kteří se - protože jsou netrénovaní - zadýchají jen poté, co dojdou od auta ke košíkům před supermarketem. Netrénované tělo prostě nevydrží takovou zátěž.
NEBEZPEČÍ ZRANĚNÍ
V neposlední řadě je potřeba zmínit nebezpečí zranění, které číhá na papouška se zastřiženými křídly. Nejen, že nedokáže ulítnout, pokud na něj zaútočí predátor, ale zastřižené letky mohou způsobit, že papoušek nedokáže správně přistát, že nedokáže koordinovat svůj let, že si při pádu poškodí letky, které zůstaly díky částečnému zastřižení okolních brk nepřirozeně odhalené.

Co bychom si tedy měli pamatovat?
- Papoušek potřebuje létat, aby byl zdravý a spokojený.
- Pouhé máchání křídly nenahrazuje plnohodnotný let.
- Je potřeba hledat jiné způsoby, jak udržet papouška v bezpečí před ulétnutím (např. kšírky).
