Proč nekrmit slunečnicí?
Slunečnice bývá součástí většiny krmných směsí vyráběných pro papoušky. Je levná a lehce dostupná. její zkrmování však není u většiny papoušků vhodné, což platí i pro papoušky kakadu. Proč?
- je příliš tučná - rozdíly mezi jednotlivými druhy slunečnice jsou jen minimální
- strava založená primárně na slunečnici postrádá důležité komponenty stravy (vápník, vitamíny D, K, B, B12, určité aminokyseliny, hořčík, zinek, železo, selen atd.)
Taková strava vede k obezitě, špatné kvalitě peří, záchvatovým onemocněním a celkovému oslabení imunitního systému.
Slunečnici nenajdeme v přirozeném jídelníčku žádného divoce žijícího papouška! Setkat se s ní mohou pouze tam, kde žijí v blízkosti lidí (na zahradách, na polích). Mnohem přirozenější je pro ně hledat potravu na zemi nebo v korunách stromů, popř. na různých keřích.
Na tučnou stravu jsou z australských papoušků nejvíce náchylní kakadu růžový a andulka vlnkovaná. Lipomy se jim vytvářejí nejčastěji pod kůží v oblasti břicha a kloaky a často zasahují také vnitřní orgány (játra).
Zde příklady z veterinárních praxí: PANVET veterinary clinic (kakadu růžový) a Avian Studios (andulka)
Spousta chovatelů a výrobců krmných směsí vám bude argumentovat slovy, že žádná strava, kterou u nás nabízíme papouškům, nemůže být jako ta, kterou si dokáží najít ve své domovině. Ano, to je pravda, ale naším úkolem je pokusit se k této přirozené stravě svým složením a výživovými hodnotami alespoň přiblížit... a to při troše snahy určitě dokážeme :-).