Prevence sebepoškozování

28.12.2021

Peří je pro papouška velmi důležité a v případě, že si papoušek peří ničí, je potřeba problém řešit co nejdříve. Víme, že dorůstající peří zvyšuje nároky na výživu, navíc neustálé dorůstání peří papouška oslabuje a je tak náchylnější k nemocem. Pokud si papoušek ničí folikuly (tkáň, ze které peří vyrůstá) a ta následně krvácí, je velmi náchylný k infekcím. Neustálé ničení peří může vést k tomu, že zničené folikuly již nebudou schopné "vytvořit" normální peří a jeho růst bude buď deformovaný, nebo zcela zastaven.

Nejprve je potřeba se zamyslet nad příčinami tohoto nežádoucího chování. Důvodů může být mnoho a mohli bychom je zjednodušeně rozdělit na zdravotní a psychické. Pokud je příčinou této poruchy chování zdravotní problém, dá se obvykle řešit (infekce, výživa apod.). Pokud je škubání peří důsledkem psychického strádání, je obtížnější tuto příčinu nejen identifikovat, ale především řešit.

Zde je tedy výčet těch nejběžnějších důvodů, proč se kakadu začne "škubat", tzn. ničit si peří, cvakat ho, žvýkat, vyškubávat apod.


Špatná výživa

Nevyvážená strava, nedostatek vitamínů a minerálů atd. způsobí, že papoušek není v dobré fyzické kondici, svědí ho kůže, peří není zdravé atd. Špatně nastaveným jídelníčkem může docházet k překyselení žaludku a jiným zdravotním problémům (např. příliš sladkého ovoce - hrozno, jablka apod.). Ty pak začne papoušek řešit sebepoškozováním (např. při překyselení žaludku si papoušek často začne vyškubávat peří na bříšku).

Je potřeba zmínit také možnost potravinových alergií, které způsobují svědění nebo pálení a vedou papouška k ničení peří.


Nuda

Pokud se papoušek nemá čím zabavit, začne se věnovat čištění peří tak intenzivně, že se mu tato aktivita stane drogou. Zábavou nemusí být pro papoušky jen bezpečné(!) hračky, ale také způsob, jakým jim podáváme potravu. Pokud budou dostávat drobné zrní a semínka, u kterých se zabaví jejich vylupováním, pokud jim budeme dávat zeleninu a ovoce do speciálních drátěných klícek, ze kterých je musí "vydolovat" apod., uděláme pro ně to nejlepší. V přírodě totiž stráví hledáním potravy tolik času, zatímco my jim neustále plníme misky, ze kterých si jen vybírají. S tím souvisí také dostatek pohybu a proletu mimo klec.


Stres

Papoušci citlivě reagují na různé změny v jejich okolí. Může se jednat o nového člena domácnosti, nákup nových papoušků či jiných domácích mazlíčků, změnu umístění klece, někdy jen bidel v kleci apod. Jakýkoli podobný diskomfort pak dají najevo sebepoškozením. Je potřeba si také uvědomit, že papoušek vycítí napětí a stres, které doma panuje. Jakékoliv negativní emoce se na něho přenášejí a on na ně nějakým způsobem může reagovat, např. sebepoškozováním.


Nedostatek spánku

Dostatek nerušeného spánku v tmavé a tiché místnosti bez rušivých elementů (hluk, světlo, televize, počítač a jiný elektrosmog) je pro papouška velmi důležitý. Je potřeba si uvědomit, odkud naši kakaduové pocházejí, na kolik denního světla jsou zvyklí. A noc je spojena se spánkem a odpočinkem. Pokud mu jej neumožníme, zbytečně tím papouška stresujeme.


Samota

Kakadu je ze svého přirozeného prostředí zvyklý žít v hejnech, nebo alespoň v párech. Pokud je dlouhou dobu sám, trpí. Proto by měl mít možnost interakce s jiným papouškem, nebo bychom mu měli věnovat dostatek času, být mu tím "parťákem", kterého potřebuje, protože je to společenský tvor. Kakadu nemůže být šťastný, pokud tráví celý den čekáním na to, až se vrátíte domů z práce.


Nedostatek sluníčka

Papoušek potřebuje pro své zdraví a pro zdravé opeření sluníčko (je důležité pro vstřebávání vitamínu D). To ale samozřejmě neznamená, že budeme v létě umisťovat klec s papouškem na celý den na přímé slunce! Zároveň není vhodné umisťovat doma klece a voliéry do stinných koutů. I papoušek totiž může trpět depresí, kterou začne zahánět poškozováním vlastního peří.


Suchá kůže v důsledku nízké vlhkosti

Většina papoušků, a především ti, kteří pudrují (kakaduové a žakové), milují rosení a sprchování. Používat bychom měli jen čistou vodu, používání jakýchkoliv doplňkových přípravků je nadbytečné a vhodné pouze po konzultaci s odborníkem. Je nutné si také uvědomit, že papouška do sprchování nesmíme nutit. Mohli bychom mu tím způsobit zbytečně stres. Chcete-li vašeho kakadua naučit na sprchování, je nutné postupovat pomalu a obezřetně.


Bolest

Papoušci nechápou, co je bolest, proto si často začnou poškozovat peří v místě bolesti. Pokud tedy uvidíte papouška, jak si často probírá peří na určitém místě, neustále se mu nějakým způsobem věnuje, může to být známka nějakého zdravotního problému. Papoušci trpící artritidou si okusují peří na oteklých kloubech, papoušci se zažívacími problémy si zase škubou peří na bříšku apod. Papoušci mohou trpět také hormonálními problémy, takoví jedinci si pak často škubou peří mezi nohama.


Chemikálie

Pozor bychom si měli dát také na různé chemické přípravky. Někteří papoušci si mohou začít škubat peří proto, že na ně saháte např. rukama od krému. Papoušek se snaží očistit a nakonec peří vyškube.


Výše uvedený výčet příčin není jistě konečný. Snad tedy zachytil alespoň ty nejvýznamnější spouštěče tohoto problematického chování.

Pokud se váš kakadu začne škubat, je potřeba začít jednat rychle. Škubání peří se totiž může stát zlozvykem, kterého se bude papoušek jen obtížně zbavovat. Když si papoušek škube peří, vyplavují se mu do krve endorfiny. To lze prý přirovnat k lidem, kteří se sebepoškozují (např. řezáním). I když se nám podaří toto problematické chování u papouška zastavit, jakmile to jednou zkusil, může se kdykoliv stát, že se ke svému zlozvyku vrátí. Jedná se vlastně o druh závislosti. A tak je lepší udělat vše pro to, aby s tím papoušek nikdy nezačal... jednodušší je totiž vždy prevence než následná léčba. 


Markéta Palátová - Kakadu - info a zajímavosti
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky