Papoušek chce jenom mne!
Člověk by měl být pro papouška POUZE společník, který mu
nahrazuje hejno! Pokud vztah mezi papouškem a člověkem přeroste, je tu problém. Člověk by nikdy neměl
papouškovi (ani naopak!) nahrazovat partnera (ale ani dítě apod.)! Je potřeba
si uvědomit, jak se k sobě v přírodě chovají členové hejna a jak
ptačí partneři.
Ukázka chování papoušků kakadu před a při páření. Všimněte si, jakých částí těla se vzájemně dotýkají... těm bychom se měli při interakci s papouškem vyhnout!
Pokud si papoušek vytvoří silnou vazbu k jednomu členovi rodiny, je to špatně. Někteří odborníci tvrdí, že se jedná o mýtus, pokud někdo tvrdí, že existují papoušci, kteří si vybírají pouze jednoho člověka, že je to pouze důsledek nesprávné výchovy. To, že se o papouška stará pouze jeden člověk (krmí, mazlí atd.), je špatně… neodpovídá to tomu, jak se k sobě chovají členové hejna… pouze jeden = partner. Měli bychom papoušky vést k tomu, aby přijímali i ostatní členy rodiny. Co to znamená? Nechat i ostatní členy rodiny, aby papouška krmili, chodili s ním ven, cvičili s ním různé triky apod.
Pokud už máte problém s tím, že papoušek některého člena rodiny tzv. nepřijímá (nechce k němu jít, útočí na něho), zkuste následující: vyrazte s papouškem do prostředí, které nezná, odejděte a nechte "neoblíbenou" osobu, ať mu papoušek vleze na ruku, ať s ním manipuluje, ať u něho hledá pocit bezpečí a pohodlí. Papoušek, který je v cizím, relativně nepřátelském prostředí, rád uvítá záchranu v podobě někoho, koho zná.
Takže, nesnažme si papouška usurpovat pouze pro sebe… příliš mnoho lásky škodí, je potřeba dát papouškovi také nějakou volnost, nechat ho žít jako člena hejna … je to důležité pro jeho psychickou pohodu.