Papoušci v zimě
Zima je část roku, kdy bychom měli našim opeřeným mazlíčkům
věnovat zvláštní péči. Přichází totiž období, které může papoušky velmi
stresovat. Papoušci žijí ve volné přírodě většinou v oblasti tropů, takže
mají podmínky, které jim nedokážeme poskytnout. Můžeme se ale vyhnout největším
chybám. Co papouškům vadí, na co reagují, co jim může způsobit zdravotní problémy?
- Topení - příliš velké teplo papouškům nesvědčí! Kromě vysokých teplot s sebou vytápění nese také suchý vzduch, který vysušuje kůži a peří. Je proto vhodné nejen dobře volit umístění klece (ne v blízkosti radiátoru), ale také papouška pravidelně rosit. Pokud máte možnost, je dobré umístit do klece nějaký "odpařovač", který bude mikroklima v kleci zvlhčovat.
- Výkyvy teplot - papouškům škodí střídání teplot. Pokud v mrazivém dni chcete vyvětrat, dávejte pozor, zda papoušek nesedí v průvanu. Nejen že se nebude cítit pohodlně, bude vystresovaný, ale může snadno nastydnout.
- Nedostatek slunečního svitu - je potřeba papouškovi poskytnout kvalitní stravu. Abychom ho zabavili a měli jistotu, že dostává vše potřebné, nesmíme v zimě krmení šidit. I v toto roční období nabízíme papouškovi hlavně různou zeleninu, nesladké ovoce a kvalitní zrní. Pestrou stravou se papoušek skvěle zabaví a my tím uděláme jeden důležitý krok k eliminaci stresu.
Stres, kterým papoušci v zimě často trpí, útočí na jejich imunitní systém a zažívání! A problémy fyzické spustí lavinu v podobě problémů psychických. Papoušek, který se necítí dobře - špatná strava, suchý vzduch, nedostatek podnětů apod. - začne mít problémy s trávením (průjmy, nestrávené zrní apod.) a začne se třeba škubat (z nudy nebo právě kvůli potížím s trávením). Proto je vždy lepší problémům předcházet, abychom je pak nemuseli dlouho řešit :-).