Nebezpečné kovy
Otrava způsobená kovy je závažný problém, který se může
týkat i vašeho papouška. Na co bychom si měli dát pozor? Jako první je na řadě
klec nebo voliéra. Pokud ji papoušek olupuje nebo olizuje, měli bychom
zpozornit. Z čeho je klec vyrobená?
Není na ní rez? Je možné, že spolknul kousky chybějícího kovu?
Následky spolknutí kovu se u papouška nemusí projevit hned. Někdy jsou příznaky patrné téměř okamžitě, jindy to může trvat týdny nebo měsíce, než se projevy otravy objeví. Pak už je situace velmi vážná!
Jaké kovy jsou nebezpečné?
Obecně jsou za nebezpečné považovány všechny kovy, protože se ze zažívacího traktu dostávají do krevního oběhu a usazují se třeba v játrech, ledvinách nebo slinivce. Poškozují také nervový systém a způsobují úbytek váhy. Nejčastěji se u papoušků jedná o otravy zinkem a olovem. Pozor bychom si měli dát nejen na klece, ale také na záclony a závěsy s olůvkem, kovové hračky (zvonečky, řetízky atd.), šperky (např. náušnice) nebo nábytkové díly.
Jak se otrava projeví?
Záleží na množství kovu a velikosti papouška. Nejčastějšími projevy jsou:
- únava
- poruchy koordinace, malátnost
- zvracení
- letargie
- krev ve stolici
- záchvaty
- zácpa
- průjem
Jak se otrava kovy léčí?
Otravu kovy určí veterinář nejčastěji na základě rozboru krve a rentgenu. Pak následuje chirurgický zákrok nebo jiný způsob vedoucí k odstranění kovového předmětu z těla papouška a léčba, jejímž cílem je vyloučit toxiny z krevního oběhu. S tím je spojená i speciální dieta. Může se však stát, že otrava je v tak pokročilém stádiu, že léčba již není účinná a papoušek zemře. Stejný problém nastává, pokud dojde k perforaci orgánů. V některých případech, i přesto, že se podaří papouška zachránit, má jedinec doživotní následky v podobě neurologických nebo zažívacích problémů.
Pozor! Nemusí se vždy jednat jen o spolknutí kousku kovu, otrava může být způsobena i olizováním různých předmětů!
Pozor na kovové klece s galvanizovaným povrchem - tento povrch obsahuje z 99,9% zinek, někdy také olovo! Největší problém je u levných klecí, kde tento povrch papoušek lehce odloupe! (zdroj: Lafeber.com)
Zdroje:
Brainy Birds – Parrot Rescue and Rehabilitation
Pathology of Pet and Aviary Birds, 2nd edition, Wiley Blackwell 2015