Můj kakadu křičí, když přijde (on/ona)
Máte doma kakadua, který, pokud jste doma jen vy, je v pohodě,
ale jakmile přijde jiný člen domácnosti, křičí jako smyslů zbavený? Zkuste se
zamyslet nad následujícím...
Váš kakadu si - bez ohledu na pohlaví - pravděpodobně vybral svého partnera. A je zřejmé, že to nejste vy.
Jak se to stalo?
Některý člen domácnosti se vašemu papouškovi intenzivně věnoval, a to takovým způsobem, že ho papoušek začal považovat za partnera. Takovým nevhodným chováním je nejčastěji mazlení, hlazení po zádech, pod křídly, chumlání do deky, pod peřinu apod. Jedná se o všechny možné způsoby, jak dát papouškovi najevo, že se připravuje hnízdění. Papoušek si takové chování vysvětlil po svém a nyní se svého partnera nechce vzdát. Pokud ho nevidí (manžel/ka je v práci, na nákupu apod.), partner není v dosahu, hladina hormonů je v míře. Jakmile se však "partner" objeví ve dveřích, papoušek zatouží po hrátkách připomínajících hnízdění, hladina hormonů stoupne a už to jede. Partner odmítá "hnízdit", je potřeba si ho zavolat... neukojená sexuální touha pak rve uši všem.
Jak se takového chování zbavit?
1. Odnaučit ho to musí ten, kdo k sobě papouška nezdravě připoutal. Je potřeba se postupně vrátit k "normálnímu" vztahu člověk-papoušek. Přestaňte papouška přesvědčovat o tom, že si s vámi užije hnízdění. Můžete papouška pohladit, podrbat na hlavičce, ale musíte včas přestat - podrbat a dost. A zase za chvilku. Čas trávený s papouškem nenaplňujte vzájemným kontaktem, ale společnou hrou. Posaďte ho vedle sebe na sedačku, nebo ho postavte na stůl, a hrajte si s ním (schovávejte mu zrníčka pod hrníčky, házejte velké knoflíky do misek, vyzkoušejte cokoliv, co by ho na chvilku zabavilo). Ukažte mu, že si společný čas můžete užít jinak. Ke hře přizvěte i ostatní členy domácnosti, nenechávejte si papouška jen pro sebe. Učte ho, že jste si všichni rovni, že se nemá vázat jen na jednoho z vás.
2. Nechoďte k papouškovi, pokud křičí! Bral by to jako svoje vítězství, utvrdili byste ho v tom, že křikem dosáhne svého. U kakaduů je problém v tom, že jsou ve svém křiku dost vytrvalí. Je tu ale řešení: najděte způsob, jak papouška překvapit, aby ztichnul (bouchněte do stolu, tleskněte apod.). Okamžik překvapení a ticha využijte k tomu, abyste papouška pochválili a šli ho do klece pochválit, nebo ho z klece vyndat. Brzy pochopí, že ticho přináší kýžený výsledek - kontakt s člověkem.
A ještě poslední rada: Buďte důslední! Jednou to nevydržíte a křikem vás donutí za ním jít... a jste tam, kde jste byli. Kakadu vyhrál! Křikem dosáhl svého!