Nešikovní a vybíraví bordeláři
Máte pocit, že pokaždé zůstane po krmení více jídla na zemi
a na zdech? Nevíte, zda je to tím, že je váš papoušek tak nešikovný, vybíravý
nebo prostě bordelář? Nezoufejte... jedna dobrá zpráva: nejste v tom sami :-D.
Vědci prý zkoumali více než 100 druhů volně žijících papoušků v téměř 20 zemích světa a zjistili, že všichni se chovají u krmení stejně, nebo alespoň velmi podobně. U některých z nich činil odpad až 80% potravy, kterou vzali do zobáku nebo do pařátku! Našli ale období, kdy se situace zlepšuje: v době hnízdění, když krmí svá mláďata.
Otázkou je, proč to tedy dělají. Je zřejmé, že příroda to tak prostě zařídila :-). Na potravu, kterou papoušci sedící v korunách stromů odhodí, čeká už zástup dalších zvířat, od mravenců až po různé druhy skotu. Nejen že si na zbytcích pochutnají, ale ve svém zažívacím traktu přenášejí semínka dál... a tím pomáhají i stromům a keřům, na kterých plody rostou.
A pak je tu ještě jedna hypotéza: jelikož jsou papoušci velmi inteligentní, vědci pracují s myšlenkou, zda papoušci nepřemýšlejí dopředu a vyhazováním i celých plodů vlastně nejednotí úrodu, aby plody, které na stromě nebo keři zůstanou, vyrostly větší a lepší :-).
Tak až budete příště seškrabávat ovoce a zeleninu ze stěny za klecí, vzpomeňte si, že váš papoušek vlastně pomáhá svému biotopu, že myslí i na vás :-D.
Moje osobní zkušenost: větší nepořádek a větší plýtvání jsem zaznamenala u papoušků, kteří se krmí ve výšce, tzn. mají misku někde nahoře (největší nepořádek dělali ararauny nebo amazoňan). Naopak kakadu alba (i v přírodě hledá potravu na zemi) měl misku na dně klece a nepořádek byl opravdu minimální, protože znovu vezme do zobáku i to, co mu pod něj spadne :-).