Agresivita – 3. část (teritoriální chování)
TERITORIÁLNÍ CHOVÁNÍ
Teritoriální agrese není u všech papoušků stejně běžná. Typická je např. pro mníšky, pyrury, menší druhy arů, žaky nebo amazoňany. Teritoriální chování je také typickým projevem u hnízdících ptáků, kdy samci hlídají hnízdní dutinu (hnízdo). V zajetí papoušek hlídá svou klec, místo na hraní (hřiště) nebo voliéru. V takových případech se jedná o teritoriální chování. Někdy se však může stát, že papoušek brání svou klec, ačkoliv se nejedná o obranu hnízda. Papoušek je v kleci a vy si ho chcete pohladit přes dráty? Nebo dokonce strčíte ruku dovnitř a on na vás zaútočí? Papoušek útočí na lidskou ruku, protože klec je pro něho místem, odkud není útěku... cítí se ohrožený. Pokud se jedná o tento typ agrese, je často provázena křikem (nebo syčením), papoušek se bojí. Někdy však útočí beze strachu, statečně, dokonce nalítává... to je v případě, kdy se naučili, že agresí dosáhnou svého. Pak ztrácejí svůj původní strach a přecházejí sami do útoku. O teritoriální agresi se tedy jedná v případech, kdy papoušek brání "svoje místo".
Důvodem k teritoriální agresi může být také fakt, že papoušek ke kleci příliš přilne. Pokud papouškovi nedopřejeme dostatek času stráveného mimo klec, stane se jeho jedinou bezpečnou zónou, kterou bude bránit. Někteří chovatelé používají systém dvou klecí, který se snaží kopírovat život papoušků v přírodě. Ti tráví většinu dne mimo hnízdiště, kam se vrací až na noc. Chovatelé pak mají velkou "denní" klec vybavenou tak, aby se papoušek nenudil, často v ní mění bidla a hračky, a pak malou "spací" klec.
Základem boje proti agresi je výchova. Papoušek by měl zvládat základní povely (např. nastoupit na prst/ruku), být poslušný, a to bez výjimky. Pokud se rozhodnete s tréninkem agresivního papouška, je vhodné ho cvičit v místnosti, kde není jeho klec. Pokud papoušek zvládne fázi nastoupení na prst (můžete se na 100% spolehnout), můžete přejít k výcviku v místnosti s klecí. Pokud má papoušek povel výborně nacvičený (nejlépe se cvičí za odměnu), můžete zkusit poslední fázi: nastoupit na prst v kleci.
Chcete se vyhnout teritoriální agresi u papouška chovaného v bytě?
1) Umožněte mu, aby se stal součástí "rodinného hejna". Zařiďte, aby měl "bidla" tam, kde jste vy, a mohl tak s vámi trávit více času mimo svou klec. Vhodná jsou k tomu např. přenosná bidla. Pokud se bude papoušek cítit jako váš kamarád, nebude mít potřebu útočit na vás, pokud mu sáhnete na klec.
2) Naučte papouška, že musí poslouchat. Pokud pochopí,
že na povel "na prst" se musí vylézt na prst, pokud nepolevíte a neukážete, že
jste z té dvojice ten slabší jedinec, nad kterým svou neposlušností zvítězí,
pak bude papoušek lépe manipulovatelný, i kdyby to na vás chtěl zkoušet s klováním.
Chce to trpělivost a neustoupit při tréninku.